Dhe me te vertete, cdo dite qe kaluam ne kete plazh ishte nje mrekulli. Sapo mberritem te hapeshin mushkerite me eren e detit dhe te pishave. Bashke me miqte e mi u drejtuam ne nje nga hotelet e shumta qe jane ndertuar dhe per nje cmim shume te aresyeshem, 250 mije leke per dhjete dite, gjetem dhoma fantastike me ajer dhe drite me pamje nga deti ku te ze gjumi me zhurmen e dallgeve dhe zgjohesh me qetesine e madhe te plazhit.

Rera shume e paster dhe e nje cilesie te vecante - kokerrmadhe - restorantet simpatike  dhe mbi te gjitha ajo qe nuk ishte - zhurma e tmerrshme e plazheve te mbipopulluar - na  bene te shplodhemi fare dhe kemi kaluar dite shume te bukura. Ne fakt  akoma pak heret per te bere kamping dhe shume refugjate te zones  malesore et kosovare megjithese dhe makinat me targat e Tiranes nuk ishin me pak.

Bashkia e Lezhes kishte angazhuar njerez qe kalonin here pas here (cdo gjysem ore) per te mbledhur plehrat dhe Koshat e plehrave i gjen cdo 50 metra. Nga ana tjeter rruget e ndertuara mire te krijonin mundesine de shkoje dhe te vije (furgona cdo 5 min -50 leke per persone)ne qytetin e lezhes ku ishin ndertuar shume bare dhe lokale te lezetshme prane lumit Drin. Neser leme Shengjinin dhe nisemi per Durres. Doja te ndaja keto pershtypje te mira me ju,  mendoj se Shengjini per kete vere e kalon proven e nje plazhi me standart te pranueshem ku virgjeria e natures akoma eshte e dukshme dhe gershetohet brishtesiht me ndertimet e reja te sapo bera. Per momentin nuk mundem te nis foto por ju premtoj qe nuk do te vonojne.

Mirupafshim ne stacionin tjeter: Durrësi.