Tirana

Tirana sic ju te gjithe e dini eshte qendra kryesore e Shqiperise. Ketu pervec jetes interesante urbane mund te gjeni edhe vende turistike historike si psh Muzeu Kombetar apo Kalaja e Petreles.

Yje jo aktivYje jo aktivYje jo aktivYje jo aktivYje jo aktiv
Disa aktivitete ku mund te shkoni ne Tirane:
  • Ekspozitë Fotografike – “Hapësira”
  • Ekspozitë e Fëmijëve Shqiptar dhe Kosovarë
  • Ekspozitë – Pejsazhe për Turizmin

Ne format PDF: Kliko ketu

Vleresimi aktual: 4 / 5

Yje aktiveYje aktiveYje aktiveYje aktiveYje jo aktiv

{mosimage} Nqs shkoni ne Tirane nje nga vendet ku duhet shkuar eshte Dajti. Me perpara nuk ishte shume i preferuar sepse ishte larg por tani teleferiku zgjat afersisht 14 minuta dhe bileta vatje ardhje eshte 500 leke. Dajti eshte bere nje pike turistike mjaft e vizituar.

 

Per te shkuar deri te teleferiku mund te merrni nje taksi nga qendra, 500 – 600 leke ose mund te merrni autobuzin e Porcelanit. Ka pastaj furgon falas nga stacioni I Porcelanit te teleferiku por nuk e di se sa shpesh.

Leggi tutto...

Vleresimi aktual: 4 / 5

Yje aktiveYje aktiveYje aktiveYje aktiveYje jo aktiv

Vendet turistike dhe historike me interes per tu vizituar ne Tirane :
* Kalaja e Petreles qe ndodhet ne jug te Tiranes dhe qe ka qene nen komanden e motres se Skenderbeut Mamica Kastrioti.
* Keshtjella e Bashtoves e ndertuar ne shekullin e 14te. Keshtjella ndodhet ne perendim te qytetit te Rrogozhines, 3-4 km ne veri te lumit Shkumbin dhe ka qene nen komanden e Venecianeve.

Leggi tutto...

Albtourist.net - 2023